Prioritātes
Mūsdienu digitālajā laikmetā pilsētas visā pasaulē ievieš modernas tehnoloģijas, lai uzlabotu iedzīvotāju dzīves kvalitāti, attīstītu pakalpojumus un risinātu aktuālās problēmas. Ar skaidru attīstības redzējumu Rīga veido viedpilsētu, kas balstās uz inovācijām, ilgtspējību un digitālajiem risinājumiem. Esam definējuši septiņas galvenās prioritātes, kas palīdz pilsētai mērķtiecīgi virzīties uz nākotni.
Digitālie risinājumi un lietu internets (IoT)
Mūsdienās datu pārvaldība un analītika ir būtiska efektīvai pilsētu pārvaldībai, nodrošinot labāku lēmumu pieņemšanu un resursu optimizāciju. Rīgai, attīstot viedpilsētu, būtiska ir digitālā infrastruktūra, tostarp lietu internets (IoT), kas ļauj ātrāk reaģēt uz pilsētas un iedzīvotāju vajadzībām. Rīgas prioritātēs ietilpst modernu risinājumu ieviešana datu apstrādei, datu apmaiņas sistēmu uzlabošana un atvērto datu platformu attīstība, piemēram, GEO RĪGA. Tāpat tiek attīstīta viedā infrastruktūra – apgaismes, atkritumu apsaimniekošanas un viedās autostāvvietas sistēmas, kā arī reāllaika datu uzraudzība, piemēram, gaisa kvalitātes un ūdens kvalitātes monitorings. Prognozējošā analītika un mākslīgais intelekts palīdz prognozēt pilsētas attīstību, uzlabojot lēmumu pieņemšanu un veicinot inovācijas. Digitālie un IoT risinājumi palīdz Rīgai kļūt par modernu un ērtu pilsētu, kur tehnoloģijas uzlabo gan iedzīvotāju ikdienu, gan pilsētas ilgtspēju.
Attīstības virzieni šajā prioritātē
Drošība un noturība
Rīga aktīvi strādā pie drošības un noturības stiprināšanas, lai nodrošinātu iedzīvotāju labklājību un uzticību pilsētas risinājumiem. Viedpilsētas attīstībā svarīgs aspekts ir kiberdrošība un iedzīvotāju fiziskā drošība, kā arī spēja pilsētai pielāgoties un atjaunoties pēc krīzēm. Rīga ievieš viedās drošības un katastrofu pārvaldības sistēmas, piemēram, videonovērošanu, dažādus sensorus un mākslīgo intelektu, kas palīdz nodrošināt sabiedrisko drošību. Tiek attīstītas ģeolokācijas brīdinājumu sistēmas, digitālās evakuācijas kartes un dronu sistēmas pūļa monitorēšanai. Rīga arī izmanto viedos risinājumus glābēju atrašanās vietas noteikšanai un veselības monitorēšanai, kā arī piedāvā virtuālos un papildinātos realitātes rīkus iedzīvotāju apmācībai ārkārtas situācijās, lai uzlabotu krīžu vadību un saglabātu augstus drošības standartus. Rīga kļūst par vietu, kur dzīvot ir droši un ērti visiem.
Attīstības virzieni šajā prioritātē
Izglītība
Rīga aktīvi veicina izglītības un digitālo prasmju attīstību kā daļu no viedpilsētas stratēģijas, uzsverot tās nozīmi ilgtspējīgai ekonomikai un sabiedrības attīstībai. Rīgas viedpilsētas kontekstā izglītības prioritāte attiecas ne tikai uz skolu un augstskolu līmeni, bet arī uz nepārtrauktu mācīšanos, pieaugušo izglītību un profesionālo pilnveidi, lai iedzīvotāji, uzņēmumi, ka arī valsts un pašvaldības institūcijas būtu gatavas izmantot digitālos risinājumus un attīstīt inovācijas. Pilsēta integrē digitālās tehnoloģijas skolās, piemēram, viedās tāfeles, virtuālās realitātes risinājumus un mākslīgā intelekta rīkus, lai uzlabotu mācību procesu. Tiek piedāvātas arī apmācības ar mākslīgā intelekta lietojumprogrammām, kas pielāgo mācību materiālus individuālajām vajadzībām. Rīga attīsta virtuālās skolas un attālinātās izglītības rīkus, turklāt tiek izveidotas tehnoloģiju laboratorijas un inovāciju telpas, lai sekmētu digitālo risinājumu izstrādi un jaunu tehnoloģiju izmēģināšanu, nodrošinot mūžizglītības attīstību un konkurētspēju.
Attīstības virzieni šajā prioritātē
Mobilitāte
Mūsdienīga mobilitāte nozīmē ērtāku, ātrāku un ilgtspējīgāku pārvietošanos, kas uzlabo iedzīvotāju dzīves kvalitāti un pilsētas attīstību. Rīga īsteno viedās mobilitātes risinājumus, lai uzlabotu satiksmes plūsmu un padarītu pārvietošanos videi draudzīgāku.
Lai to panāktu, tiek modernizēts sabiedriskais transports, optimizēta loģistika un attīstīta zaļās enerģijas uzlādes infrastruktūra. Viedās tehnoloģijas palīdz precīzāk plānot transporta kustību, efektīvāk izmantot infrastruktūru un samazināt sastrēgumus.
Liela nozīme ir arī iedzīvotāju iesaistei – Rīga atbalsta paradumu maiņu, veicinot videi draudzīgus pārvietošanās veidus un attīstot mikromobilitātes iespējas pilsētā. Jaunās tehnoloģijas, piemēram, droni un autonomais transports, palīdzēs vēl efektīvāk organizēt mobilitāti pilsētā. Šie risinājumi veido Rīgu par modernu, zaļu un ērtu pilsētu visiem tās iedzīvotājiem un viesiem. Attīstības virzieni šajā prioritātē:
Vieda un integrēta satiksmes vadība
Risinājumi, kas uzlabo satiksmes plūsmu, sabiedriskā transporta kustību un informācijas pieejamību reāllaikā.
Ilgtspējīga, vieda un savienota mobilitāte
Videi draudzīgi un viedi mobilitātes risinājumi, kas padara pārvietošanos pilsētā ērtāku, tīrāku un gudrāku, tai skaitā mikromobilitāte, multimodālā pārvietošanās (ērta pārsēšanās starp dažādiem transporta veidiem) un elektrouzlādes tīkla nodrošinājums.
Videi draudzīga un vieda loģistika
Ilgtspējīgi piegāžu risinājumi un elektriskais transports preču pārvadājumiem pilsētā, tai skaitā autonomā transporta izmantošana
Ilgtspējīga un inovatīva infrastruktūras uzturēšana un uzraudzība
Tehnoloģijas ceļu, ielu tiltu apsekošanai un uzturēšanai, tai skaitā ielu tīrīšanas un uzkopšanas risinājumi, inovatīvi seguma materiāli, remontdarbu monitorings un pārvaldība.
Savienojamība un 5G
Rīga aktīvi attīsta 5G infrastruktūru, lai nodrošinātu ātru un stabilu savienojamību, kas ir būtiska digitālajai transformācijai un inovācijām. Plašs un drošs 5G tīkls ir nepieciešams viedpilsētas risinājumu ieviešanai, tostarp autonomā transporta testēšanai, lietu internetam, veselības aprūpes digitalizācijai, kā arī nākotnes digitālajiem risinājumiem, inovācijām un ekonomiskajai izaugsmei pilsētā. Rīga palielina 5G bāzes staciju skaitu, lai nodrošinātu visaptverošu pārklājumu un atbalstītu uzņēmējdarbības digitalizāciju, kā arī piekļuvi publiskajiem un privātajiem pakalpojumiem. Šīs tehnoloģijas ir arī svarīgas datu analīzei un mākslīgā intelekta risinājumu attīstībai. Rīga ir uzsākusi arī valsts atblastītu iniciatīvu, lai izveidotu digitālu vidi, kurā tiek attīstīti paplašinātās un virtuālās realitātes risinājumi, mākslīgā intelekta pakalpojumi, reāllaika datu analīze un dažādu autonomu sistēmu vadība.
Veselība un labklājība
Rīgā ir blīvi apdzīvota pilsēta, līdz ar to efektīva veselības aprūpes infrastruktūra un kvalitatīvi medicīnas pakalpojumi, kas vērsti uz cilvēku centrētu un integrētu veselības aprūpi ir nozīmīgs aspekts iedzīvotāju labbūtībai. Rīga attīsta viedpilsētas risinājumus veselības un labklājības jomā, izmantojot tehnoloģijas, lai uzlabotu piekļuvi medicīniskajiem pakalpojumiem, personalizētu veselības aprūpi un optimizētu resursu izmantošanu. Prioritātes ietver datu digitalizēšanu un pieejamību, tajā skaitā centralizētu veselības aprūpes un labklājības datu sistēmu izveidi. Rīgā tiek attīstīti dažādi inovatīvi risinājumi, piemēram, robotizētu palīgierīču un mākslīgā intelekta pielietošana ārstniecības un rehabilitācijas procesos, pacientu navigācijas sistēmas slimnīcās, viedie virtuālie asistenti, kas palīdz pacientiem orientēties veselības aprūpes sistēmā un arī risinājumi bīstamo atkritumu apsaimniekošanai. Rīga arī uzsver digitālās veselībpratības uzlabošanu un ilgtspējīgas veselības aprūpes attīstību.
Viedā enerģētika un inovatīvas vides tehnoloģijas
Rīga mērķtiecīgi ievieš inovatīvus un ilgtspējīgus risinājumus, lai līdz 2030. gadam kļūtu par klimatneitrālu pilsētu.
Lai samazinātu oglekļa emisijas un uzlabotu pilsētvides kvalitāti, tiek attīstīta energoefektīva infrastruktūra, modernizēts ielu apgaismojums un izmantoti digitālie rīki klimata datu analīzei. Zaļo teritoriju paplašināšana palīdz mazināt pilsētas siltuma salas efektu un uzlabot gaisa kvalitāti, bet inovatīvas lietusūdens apsaimniekošanas sistēmas samazina plūdu riskus.
Rīga ievieš viedās tehnoloģijas, lai uzraudzītu un efektīvāk pārvaldītu pilsētas infrastruktūras enerģijas patēriņu, tostarp ielu apgaismojumu un sabiedrisko ēku energoefektivitāti. Šie risinājumi palīdz samazināt enerģijas patēriņu, veicināt ilgtspējīgu resursu izmantošanu un uzlabot pilsētvides kvalitāti.
Digitālie rīki un viedie sensori nodrošina datu vadītu pieeju pilsētvides kvalitātes monitorēšanai, tostarp gaisa, trokšņa un ūdens piesārņojuma uzraudzībai.