EvoRoads: mobilitātes risinājumi drošības uzlabošanai dažādām satiksmes dalībnieku grupām

Digitālie risinājumi un lietu internets (IoT)Mobilitāte
EvoRoads: mobilitātes risinājumi drošības uzlabošanai dažādām satiksmes dalībnieku grupām

EvoRoads projekts palīdz uzlabot satiksmes drošību, īpašu uzmanību pievēršot mazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem, piemēram, velosipēdistiem un skūteru vadītājiem. Rīga ir viena no sešām pilotpilsētām Eiropā, kur testē un attīsta jaunus datos balstītus risinājumus, lai samazinātu ceļu satiksmes negadījumus un uzlabotu infrastruktūras drošību.

Projekta nepieciešamība un nozīmīgums Rīgai
Eiropas Komisija ir izvirzījusi mērķi līdz 2030. gadam par 50% samazināt bojāgājušo un smagi cietušo skaitu uz Eiropas ceļiem, virzoties uz “Vision Zero” – ceļu satiksmes negadījumu nulles līmeni. Lai to sasniegtu, ir nepieciešami inovatīvi risinājumi, kas uzlabo datu vākšanu, analizē riskus un modernizē satiksmes infrastruktūru. EvoRoads palīdz Rīgai uzlabot satiksmes drošību, nodrošinot mērķtiecīgus un uz datiem balstītus uzlabojumus.

Projekta mērķis
Attīstīt uz datiem balstītus risinājumus satiksmes drošības uzlabošanai, kas ļaus labāk izprast riskus un pielāgot infrastruktūru, lai samazinātu negadījumu skaitu, īpaši mazāk aizsargāto satiksmes dalībnieku grupās.

Ieguvumi Rīgas iedzīvotājiem
✔ Drošāka pārvietošanās pilsētā, īpaši velosipēdistiem un skūteru vadītājiem.
✔ Modernizēta satiksmes infrastruktūra, kas balstīta uz datu analīzi.
✔ Ilgtermiņa ieguvums no projektā iegādātajām tehnoloģijām, kas paliks Rīgas īpašumā.
✔Labāka informācija par ceļu stāvokli un satiksmes drošību.

Projekta aktivitātes

✔ Drošības novērtēšanas sistēmas izstrāde
Tiks izveidota vieda datu sistēma, kas analizēs ceļu drošības informāciju. Sistēma automātiski novērtēs, cik droši ir ceļi, un sniegs datus par galvenajiem drošības rādītājiem. Tā palīdzēs noteikt, kur nepieciešami uzlabojumi, piemēram, papildu luksofori vai ātruma ierobežojumi.
✔ Ceļu drošības uzraudzība pilsētās un laukos
Tiks izveidota vienota digitālā platforma, kas apvienos dažādus rīkus un informāciju par ceļu drošību. Šī sistēma palīdzēs uzraudzīt ceļu stāvokli, apgaismojumu, satiksmes plūsmu un citus svarīgus faktorus. Mērķis ir nodrošināt, ka gan pilsētu, gan lauku ceļi tiek regulāri pārbaudīti un uzlaboti.
✔ Drošības pārvaldības platformas izveide
Tiks izstrādāta īpaša drošības vadības sistēma, kas palīdzēs iestādēm ātrāk un efektīvāk pieņemt lēmumus par drošības uzlabojumiem. Šī platforma balstīsies uz “Drošas Sistēmas” principiem, kas paredz, ka ceļi tiek veidoti tā, lai kļūdas netiktu sodītas ar smagām sekām.
✔ Risinājumu pārbaude četrās Eiropas pilsētās
Jaunie risinājumi tiks izmēģināti četrās dažādās pilsētās un lauku teritorijās, lai pārbaudītu, kā tie darbojas dažādos apstākļos. Tiks ņemti vērā dažādi faktori, piemēram, satiksmes intensitāte, ceļu kvalitāte un sociālie apstākļi. Tas palīdzēs nodrošināt, ka risinājumi ir piemērojami plašam apstākļu lokam.
✔ Risinājumu attīstība un politikas ieteikumi
Tiks sagatavoti ieteikumi valdībām un pašvaldībām, kā izmantot šos risinājumus ceļu drošības uzlabošanai. Tāpat tiks veidoti standarti, lai šie risinājumi varētu tikt ieviesti plašāk Eiropā. Mērķis ir nodrošināt, ka labākie risinājumi kļūst par ikdienas praksi ceļu drošībā.

Šis projekts uzraudzīs un noteiks pilsētas infrastruktūras defektu smagumu. Īpaša uzmanība tiks pievērstai infrastruktūras uzraudzībai, kas tiek izmantota mikromobilitātes transportlīdzekļiem (velosipēdi, e-velosipēdi, e-skūteri, e-skateboardi), ņemot vērā pieaugošo ceļu satiksmes negadījumu skaitu, kuros iesaistīti šie lietotāji Rīgā. Tāpat īpaša uzmanība tiks pievērsta satiksmes negadījumu “karsto punktu” uzraudzībai, lai analizētu saikni starp ceļu satiksmes negadījumu smagumu, ceļu lietotāju uzvedību un ceļu infrastruktūras stāvokli, kā daļu no jaunās drošības KPI analīzes.

Praktiskie piemēri (Use Cases)

✔ AI balstīti risinājumi un sensori, kas automātiski atklāj infrastruktūras defektus un bojājumus.
✔ Zemu izmaksu risinājumi infrastruktūras uzraudzībai un uzlabošanai, īpaši attiecībā uz neaizsargātajiem ceļu lietotājiem (VRUs) un mikromobilitātes lietotājiem.
✔ Digitālais ceļu infrastruktūras dvīnis, kas ir savienots ar datu vadītu negadījumu analīzes un satiksmes apstākļu novērtēšanas sistēmu, lai dinamiski analizētu daudzdimensionālus drošības kritērijus.

Projekta rezultāti
✔ Uzlaboti satiksmes drošības risinājumi, kas pielāgoti Rīgas vajadzībām.
✔ Jaunas tehnoloģijas, kas nodrošina efektīvāku datu vākšanu un analīzi.
✔ Ilgtspējīgi uzlabojumi, kas pēc projekta noslēguma paliks pilsētas īpašumā.

Finansējums, īstenošanas laiks un partneri
Finansējuma avots: ES Horizon programma
Projekta kopējais budžets: 4,9 miljoni EUR
Rīgas pilsētas kopējais budžets:
ES finansējums Rīgas pašvaldībai: 96 750 EUR (100%)
Rīgas pašvaldības līdzfinansējums: 0 EUR.

Projekta īstenošanas laiks: 01.04.2024.-30.04.2027.

Projekta partneri: Spānija, Itālija, Rumānija, Latvija (Rīgas valstspilsētas pašvaldība),  kopā 20 partneri.

Kontaktinformācija
Jānis Sproģis
Satiksmes vadības centra vadītājs
Ārtelpas un mobilitātes departaments
Rīgas valstspilsētas pašvaldība
E-pasts: Janis.Sprogis@riga.lv

Saites uz projektu
Rīga piedalīsies ES mobilitātes projektā, lai uzlabotu satiksmes drošību | Rīgas valstspilsētas pašvaldība
Homepage – EvoRoads