Pilotteritorijas
Kas ir pilotteritorija?
Pilotteritorija ir īpaši izvēlēta vieta pilsētā, kurā pašvaldība, sadarbībā ar universitātēm, uzņēmumiem un iedzīvotājiem, pārbauda jaunus viedos risinājumus reālajā pilsētvidē, lai redzētu, vai tie spēj risināt pilsētas problēmas, uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Tas ir testa laukums, kur tehnoloģijas tiek pārbaudītas, lai pārliecinātos, ka tās patiešām darbojas, veic savu plānoto uzdevumu vai tām ir nepieciešami pielāgojumi un uzlabojumi.
Ikvienam pilotprojektam ir jābūt vērstam uz kādu aktuālu Rīgas pilsētas vajadzības apmierināšanu.
Pilotteritorija nenozīmē slēgtu vai ierobežotu zonu – tā nav iežogota teritorija, nav nepieciešamas īpašas atļaujas iebraukšanai, tajā nav uzturēšanās ierobežojumi. Pilotteritorija vienkārši nozīmē, ka šajā apkaimē tiek izmēģināti un ieviesti jauni pilsētvides risinājumi, kas varētu uzlabot iedzīvotāju ikdienu un padarīt pilsētu ērtāku un ilgtspējīgāku. Ikviens iedzīvotājs var turpināt dzīvot, strādāt un pārvietoties kā līdz šim. papildus jebkuram iedzīvotājam ir iespēja iesaistīties Rīgas viedpilsētas attīstībā, sniedzot atsauksmes par testētajiem risinājumiem.
Pilotteritorija ir kopīgs solis pretī labākai pilsētai!
Kāpēc tiek veidotas pilotteritorijas?
Pilotteritorijas tiek veidotas, lai:
- Paātrinātu inovatīvu risinājumu ieviešanu, testējot tos reālajā pilsētvidē.
- Pārbaudītu jaunās tehnoloģijas reālajā vidē- izmēģinājumi palīdz saprast, vai risinājumi ir efektīvi un piemēroti Rīgas vajadzībām, un vai tiem ir nepieciešami uzlabojumi.
- Pielāgotu risinājumus vietējiem apstākļiem- tehnoloģijas bieži jāpielāgo, lai tās darbotos Rīgas infrastruktūrā un konkrētajos klimatiskajos apstākļos.
- Uzlabotu pašvaldības pakalpojumus- jauni risinājumi palīdz veidot ātrākus, ērtākus un pieejamākus pakalpojumus iedzīvotājiem.
- Samazinātu izmaksas- viedie risinājumi ļauj pašvaldībai efektīvāk izmantot resursus un ietaupīt līdzekļus.
- Radītu labāku dzīves vidi iedzīvotājiem- viedo tehnoloģiju un risinājumu rezultātā pilsēta kļūst ērtāka un drošāka, ko var izjust ikviens iedzīvotājs.
Lai testētu dažādus risinājumus pilsētvidē, šobrīd Rīgā ir izveidotas trīs pilotteritorijas:
- VEF apkaime,
- Latvijas Universitātes akadēmiskais centrs Torņakalnā,
- Rīgas Tehniskās universitātes teritorija Ķīpsalā.
Ne vienmēr inovatīva risinājuma vai tehnoloģijas testēšanai ir piemērota kāda no trim pilotteritorijām tā vienkāršā iemesla dēļ, ka risinājumam ir specifiskas prasības, kuras esošās teritorijas nevar apmierināt, piemēram, nepieciešams noteikts ūdens vai trokšņu piesārņojums, parka teritorija, specifisks ceļa segums, sabiedriskā transporta veids u.c. Šādos gadījumos Rīga piedāvā izmantot visu pilsētas teritoriju kā testgultni, individuāli piemeklējot katram projektam piemērotāko testēšanas vietu, kas var būt arī ārpus pilotteritorijām.